Euro Machinery kupuje i sprzedaje nowe i używane maszyny do produkcji produktów z elastycznych tworzyw sztucznych. Dlatego jesteśmy w kontakcie z wieloma firmami zajmującymi się ekstruzją i produkcją worków. Wiele z tych firm ma już zielone strategie w swojej produkcji i dlatego wykorzystuje do ich produkcji alternatywne polimery. Oczywiście jedną z popularnych marek jest I’m GreenTM firmy Braskem. Braskem jest największym producentem żywic termoplastycznych w obu Amerykach, największym światowym producentem biopolimerów oraz największym producentem polipropylenu w Stanach Zjednoczonych.
Bioplastik, podobnie jak Braskem, jest wytwarzany z materiału roślinnego zamiast oleju. Braskem dostarcza wysokiej jakości bioplastik o nazwie „Jestem zielony Polietylen” (Ang. “I’m green TM Polyethylene”). Może być stosowany jako zamiennik tradycyjnego polietylenu wytwarzanego z oleju. W tym artykule wyjaśnimy zalety bioplastiku i jak zacząć go używać w środowisku produkcyjnym.
Bioplastik
Polietylen “I’m green TM” jest wytwarzany z trzciny cukrowej, która jest surowcem odnawialnym. Można go sadzić i zbierać co roku, co czyni go dobrym źródłem do produkcji plastiku, zamiast polegać na ograniczonych źródłach ropy naftowej. Trzcina cukrowa jest w stanie pochłaniać CO2 podczas swojej uprawy, więc w ten sposób produkcja bioplastiku może być wykorzystana do wychwytywania CO2 z atmosfery. Proces przekształcania trzciny cukrowej w plastik pokazano na tym obrazku:
(Braskem 2019)
Gospodarka o obiegu zamkniętym
Proces produkcji biotworzyw wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Koncepcja polega na tym, że materiał może być używany wielokrotnie. Surowiec jest wytwarzany, a następnie jest przetwarzany w produkt. Produkt można poddać recyklingowi i ponownie przerobić na surowiec. Tworzy to okrągłą ścieżkę dla surowca, co oznacza, że potrzeba niewiele nowego surowca do wyprodukowania nowego produktu. Wizualizacja koncepcji wygląda tak:
(Green Dot Plastics 2019)
I’m Green TM jako surowiec może można wprowadzić do gospodarki o obiegu zamkniętym, a po pierwszym użyciu można go poddać recyklingowi i ponownie przekształcić w surowiec. To sprawia, że cały proces jest bardzo zrównoważony. Również ze względu na pochodznie plastiku I’m Green TM z materiału roślinnego.
Inne inicjatywy Braskem w zakresie tworzyw sztucznych z żywic
Braskem is one of the world’s largest producers of polymers and have many green initiatives that contributes positively to a circular economy. Besides resins from sugar canes, Braskem also produces resins from recycled plastic and resins that are both renewable and recycled. How to implement a new resin in the production?
Braskem jest jednym z największych światowych producentów polimerów i prowadzi wiele zielonych inicjatyw, które pozytywnie przyczyniają się do gospodarki o obiegu zamkniętym. Oprócz żywic z trzciny cukrowej, Braskem produkuje również żywice z przetworzonego plastiku, tak więc żywic, które są zarówno odnawialne, jak i pochodzące z recyklingu. Jak wdrożyć nową żywicę do produkcji?
Bioplastik w Produkcji
Cieszymy się, że nasi klienci mogą używać i rozwijać innowacyjne produkty z alternatywnych polimerów. Jednak w środowisku produkcyjnym wypróbowanie nowych materiałów może być kosztowne i może to stanowić barierę, która powstrzymuje wielu przed wdrożeniem takich metod. Dlatego opracowaliśmy własne rozwiązanie, aby ułatwić proces adopcji biotworzyw.
Wytłaczarka laboratoryjna może być tutaj bardzo użyteczna. Posiadamy wytłaczarki laboratoryjne, które opracowaliśmy specjalnie do testowania małych partii przed wdrażaniem do pełnej produkcji. Obecnie oferujemy dwa modele; EM LabEx-1 i EM LabEx-3. Dwie wersje: 1-warstwowa oraz 3-warstwowa do koekstruzji.
Jeśli bierzesz udział w targach K-Fair, możesz zobaczyć EM LabEx-3 w pracy z plastikiem I’m GreenTM od Braskem. Odwiedź nas na K 2022 na naszym stoisku w hali 11, numer I46.